Rss

Vlastnosti různých per.

Existuje aspoň několik typů pružin. Jejich výroba je opravdu složitým postupem. Samozřejmě nejdůležitější je počátek výroby pružin. Procesem, který má vliv na celou produkce pružin, je formování. Proto je to tak významné. To jak vypada pružina má také vliv na její atributy a je to avšak nedůležitější.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Výroba pružin se skláda z pár etap. První fáze to tvarování pružin, které je hodně zakládní z toho důvodu, že má vlív na celý postup výroby. Druhá věc, kterou děla se s pružinama to tepelní stabilizace. Má to vliv na pevnost per. Jde o zvětšení trvalosti pružiny. Potom pero přechází povrchovou úpravu mechanickou a velmi významné úpravy antikorozní a značení povrchu. Významné jsou testy jakosti, které mají některe pera. Jenom takové zkoušky mohou davát nám garance, že produkt je nejvyšší kvality.

Nejpopularnější jistě jsou pružiny tlačné, které můžeme najít ve věcích, které užívamé každého dne. Výborným příkladem jsou propisky, které uvnitř mají malé pružiny tlačné. Jiným zajímavým příkladem použiti per tlačných jsou pružiny, které najdeme v naších automobilech nebo v jiných komunikačních prostředkách. Přečtěte si více o tomto: číst dál.

Druhý hodně popularní typ pružin to pera tažné. Nejdůležitějším úkolem takových per je shromaždění sily, kterou později mají v konkrétním čase opět vydát. Spousta podstatné je též zeslabování nárazy a otřesy a zachovávaní stability mašín. Pozoruhodné je, že takový druh pružin většina z nás má v svých domech – myslíme tady o oknech, které ve většině případů mají pružiny tažné, které pomáhají je otevírat a zavírat.

Výroba pružin je složitým procesem, během kterého používané jsou různé materiály. Samozřejmě nejpopularnější jsou pera udělané z kovu. Druhý typ to pera pryžové. Určitě této druhy pružin můžeme rozčlenit na menší skupiny.

Zakládní je též namáhání pružin. Možne je rozdělit je do pár skupin, první skupina to pružiny, kterých materiál nezůstal využitý optimálně – jsou to pružiny namáhané ohnutím. Jinou skupinou jsou pružiny kovové zatěžované ohybem. Myslíme tady o listových pružinách, které díky tření mezi listy mají tlumící výsledek, vzpěrné listové pera, které díky tuhost zmenšuji se až k nule, a také šroubovité pera zkrutné a pera spirálové.

Sprężyna na czarnym tle

Autor: http://pixabay.com/
Źródło: http://pixabay.com/

Existuji také pružiny namáhané krutem. Nejdůležitější jsou pera šroubovité válcové, zároveň tažné jak i tlačné. Meně popularní jsou pera šroubovité kuželové, zkrutné a také pera namáhané kombinovaně. Příkladem tých posledních jsou pera talířové a kroužkové.

Comments are closed.